Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Ziyaret Edin
Uphill Towers / İstanbul
Bizi Arayın
0535 202 25 18
E-Posta
info@formist.net
Hafta İçi
Pzrts - Cuma: 09:00 - 17:00

Schroth Terapi Nedir

Schroth terapi skolyoz tedavisi için cerrahi olmayan bir seçenektir. Bu yöntemde kavisli omurgayı naturel haline döndürmek amacıyla her hasta için özelleştirilmiş egzersizler kullanılır. Schroth egzersizlerinin amacı, omurgayı üç boyutlu bir düzlemde döndürmek, uzatmak ve stabilize etmektir.  Bu yöntem ile 20 yaşını doldurmamış bireylerde %100 e kadar başarı elde etmek mümkündür. Genç bireylerde yerleşmemiş kas yapısının biçimini değiştirmek oldukça mümkün. Bu olasılık yaş ilerledikçe azalsada başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi yöntemidir. Schrott ilk olarak Almanya da ortaya çıkmıştır ve günümüzde Schroth Barcelona tekniği olarak daha kapsamlı bir egzersiz tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Schroth terapi ameliyatsız çözüm sunarken aynı zamanda ameliyat sonrasıda omurgayı çevreleyen kasların uzunluk kısalık miktarını ayarlamak ve skolyozun tekrar gelişmesini önlemek amacı ile oldukça önemlidir.


Skolyoz İçin Schroth Terapisi Egzersizleri Nelerdir?

Skolyoz karmaşık bir durumdur. Arkadan, C veya S şeklinde yanlamasına bir eğriye benzer. Ama çıplak bir gözle görmediğiniz şey, omurgadaki omurların bir eğri oluştururken nasıl döndüğüdür. Omurlar arasındaki boşluklar bazı bölgelerde sıkıştırılabilir ve bazılarında gerilebilir. Bu nedenle skolyoz için fizik tedavi, eğriyi tüm açılardan ele almak için 3 boyutlu bir yaklaşım gerektirir. Skolyozda omurga rotasyonu her insanda farklıdır. Schroth egzersizleri omurganın benzersiz eğriliğine göre uyarlanmıştır. Egzersizler ayakta, otururken veya uzanırken yapılabilir. Terapi topları, direkler ve Schroth çubukları gibi aksesuarlar da skolyozun düzeltilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Schroth egzersizleri, kişiden kişiye farklı olsa da, üç önemli bileşen içerir:

  1. Kas Simetrisi

Omurganızın eğriliğindeki değişiklikler de sırtınızdaki kasları etkiler. Sırtın bir tarafında kaslar zayıflayabilir. Diğer tarafta, kaslar fazla çalışabilir ve daha belirgin olabilir. Schroth egzersizleri, kas simetrisine ulaşmayı amaçlayan her iki sorunu da ele almak için tasarlanmıştır.

  1. Dönme Açısal Solunum

Nefes almak Schroth Yönteminin önemli bir parçasıdır. Yöntem, rotasyonel açısal solunum adı verilen özel bir solunum tekniği kullanır. Amaç, göğüs kafesini ve çevresindeki yumuşak dokuyu yeniden şekillendirmeye yardımcı olmak için omurgayı nefes alarak döndürmektir.

  1. Duruşunuzun Farkındalığı

Katharina Schroth orijinal pratiğinde büyük ölçüde aynalara güveniyordu. Çünkü aynalar hastalarının duruşları hakkında farkındalık geliştirmelerine yardımcı oldu. Omurganızın pozisyonunun farkında olmak, onu düzeltmenin ilk adımıdır. Postürel farkındalık, günlük yaşam aktiviteleri söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Skolyozunuz varsa, her zaman daha da kötüleştirebilecek pozisyonlara dikkat etmelisiniz.

 

kombi servisi | kombi servisi | seo uzmanı